Kazimierz Dolny

Dzieje Kazimierza Dolnego sięgają początków państwa polskiego, już w XI wieku tutejsze okolice opisywane były jako własność klasztoru benedyktynów. Kazimierz Sprawiedliwy kilka okolicznych wsi podarował siostrom norbertankom w 1170r. Siostry, w podzięce za dar nazwały jedną z miejscowości mianem Kazimierz. Kazimierz, korzystając wówczas z przeprawy na Wiśle, rozwinął się gospodarczo.

Kazimierz_Dolny_akwarela.jpg

Kazimierz_Dolny_akwarela_2.jpg

 


W XIV wieku, gdy Kazimierz powrócił na własność króla, ówczesny król – Kazimierz Wielki wybudował tu miasto, na ten też czas historycy uznają moment budowy kościoła farnego oraz zamku.

200 lat później Kazimierz przechodził swój największy rozkwit, leżąc na szlaku spławu zboża Wisłą zyskał sławę i pieniądze na własny rozwój. Po dwóch pożarach w XVI wieku zyskał świeży wygląd architektoniczny. W tym czasie powstały budowle, które do dzisiejszego dnia zachwycają zwiedzających swym wyglądem.

kazimierz1.jpg

Kazimierz2.jpg

 


Przez kolejne stulecia Kazimierzem targały najróżniejsze najazdy wrogów oraz wojny. Mimo dotkliwych zniszczeń z czasów I wojny światowej został odbudowany dzięki staraniom Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Kazimierz zaczęli odwiedzać artyści, za którymi także przyjeżdżali turyści. Wówczas kolejna – II wojna światowa poczyniła nowe, ogromne straty. Jednak i tym razem przyjaciele Kazimierza oraz jego mieszkańcy odbudowali miasto, między innymi po to byśmy dziś, oczami naszej wyobraźni mogli się przenieść do czasów gdy damy i książęta chadzali wąskimi uliczkami, pomiędzy tutejszą dziatwą a handlarzami zbożem.


I choć nigdy nie odbudowano zamku, to wciąż turyści mogą chłonąć jego atmosferę, jak przed wiekami spoglądać na okolicę z baszty, a w miasteczku podziwiać architekturę Fary, kamienic Przybyłowskich czy Celejowskiej.


Wreszcie dzisiejszy Kazimierz to wciąż miasto artystów, wraz z wieloma lokalnymi imprezami każdego roku przyciąga do siebie niezliczone tłumy zwiedzających, turystów i artystów.

To wciąż ten sam Kazimierz, gdzie każdy znajdzie ciszę i spokój, ale także wyśmienitą kuchnię oraz pyszną zabawę.

 

Motto dnia

Życie nie jest lepsze ani gorsze od naszych marzeń,
jest tylko zupełnie inne.

William Shakespeare